Persbericht: Sociaal-culturele organisaties onthutst over zoveelste besparing op een rij
woensdag 30 september 2026
De Vlaamse regering haalt 5 miljoen weg bij het sociaal-cultureel werk, vernemen we in de media. Opnieuw een zware klap voor een sector waarop al ruim tien jaar – en óók al vorig jaar – bespaard wordt. “Deze doelbewuste aanval op de geëngageerde Vlaming is absoluut niet ‘in het voordeel van de Vlaming’, zoals minister-president Diependaele zijn akkoord graag voorstelt”, stelt de sectorfederatie.
0,12% van de Vlaamse begroting – een kleine 80 miljoen euro - gaat momenteel naar ruim 120 sociaal-culturele organisaties die over heel Vlaanderen honderdduizenden vrijwilligers ondersteunen en op hun beurt miljoenen Vlamingen engageren. Ze werken van onderuit rond thema’s die mensen bezig houden: cultuur, leefkwaliteit, solidariteit, gezondheid enz. Het zijn organisaties die de sociale samenhang en weerbaarheid versterken, betrokkenheid stimuleren en voorkomen dat mensen in isolement raken.
De sector gelooft niet dat een zoveelste besparing op zo’n miniem budget essentieel zou zijn om de Vlaamse rekeningen te doen kloppen. En dus kan dat niet anders zijn dan een bewuste politieke keuze met grote maatschappelijke gevolgen. “Want honderdduizenden mensen zijn nu mee slachtoffer van de foute framing alsof subsidies geen investeringen zouden zijn in de samenleving’” zegt Hanne Geukens van de sectorfederatie sociaal-cultureel werk. “Dit is een besparing op 120 organisaties, maar de impact op heel veel mensen en op het samenleven is gigantisch. Deze zoveelste besparing op een rij is er teveel aan. Activiteiten gaan sneuvelen, expertise gaat verloren, engagement wordt gefnuikt. Dit is een kwalijke en maatschappelijk zeer onverstandige beslissing”, aldus Geukens.
