Betoging lage resolutie web 42

WASCABI (28 augustus) Engagement! Gedeelde nood en verantwoordelijkheid

Maatschappelijk engagement. Het alfa en omega van alle sociaal-culturele en amateurkunstenorganisaties. Tegelijk is het een noodzakelijke voorwaarde voor een weerbare democratie en zijn er signalen dat engagement voor velen niet zo evident is. Als we nu eens beleidsmakers uitdagen om hierover concrete voorstellen te doen en die samen met hen verfijnen en onderbouwen?

Welkom op Wascabi, op 28 augustus in het Herman Teirlinckgebouw in Brussel.

Wascabi 2025 gif
Democratisch samenleven vraagt een gezamenlijke betrokkenheid. Groeiende apathie, ten aanzien van elkaar en overheden, staat daar haaks op. Alle mogelijke vormen van maatschappelijk engagement zorgen rechtstreeks of onrechtstreeks voor een meer weerbare samenleving. Daarom zou het stimuleren van engagement een verantwoordelijkheid moeten zijn van iedereen.Maar hoe doe je dat, engagement en betrokkenheid in de samenleving stimuleren? Een open blik en een breed palet van op elkaar inhakende maatregelen vanuit verschillende beleidsniveaus lijken aangewezen. Met ‘meer aandacht voor vrijwilligerswerk’ of jaarlijks eens alle vrijwilligers te bedanken, komen we er niet. Wie als beleidsmaker engagement toekomstgericht wil aanwakkeren, moet zorgen dat mensen voldoende tijd en energie hebben om dit te doen. Dat ze zich ‘geroepen’ voelen. Dat er aantrekkelijke plekken zijn waar dat engagement kan groeien of zich kan tonen. Wie engagement wil stimuleren, respecteert en honoreert iedereen die zingt in een koor, mensen samenbrengt om iets bij te leren of acties opzet tegen een nieuwe wapenwedloop. Niet enkel financieel, maar ook in taal en discours. Betrokkenheid bevorderen doe je met stimulerende beleidskaders, met een evenwicht tussen verantwoording en vertrouwen. En dan zorg je er ook voor dat engagement geen eliteproduct is. Niet enkel voor wie het van thuis meekreeg of het zich kan permitteren.Pfieuw, een aardig pakket uitdagingen! Gelukkig staan beleidsmakers er niet alleen voor en kunnen ze beroep doen op de expertise van sociaal-culturele en amateurkunstenorganisaties. Daarom maken we van Wascabi dit jaar een echte politieke arena, waarin we parlementsleden uitnodigen om rond deze taaie vraagstukken concrete voorstellen te doen en die grondig te bespreken met het sociaal-culturele en amateurkunstenveldWelkom!

Programma

13u         Welkom in de democratische arenaDe Federatie verwelkomt en signaleert de kwesties die vandaag voorliggen.13u30     Bespreking voorstellen parlementairenIn verschillende democratische arena’s leggen parlementsleden verschillende voorstellen op tafel. De aanwezigen wikken en wegen, onderbouwen, versterken, sturen bij of vegen van tafel.Met o.a. Manu Diericx (N-VA); Gijs Degrande (N-VA); Hannelore Goeman (Vooruit); Katrien Partyka (cd&v); Lotte Stoops (Groen), Stephanie D'Hose (Open VLD) en Ilona Vandenberghe (PVDA).14u45     Van voorstel naar uitvoering? Wat doen de parlementsleden met hun voorstellen richting de uitvoerende macht?Moderatie door Raf Njotea.15u10     Wat leeft er momenteel in de sociaal-culturele en amateurkunstenarena? We gaan in gesprek met enkele sociaal-culturele en amateurkunstenorganisaties over hun ervaringen en verwachtingen in dit boeiende jaar. Met Ikrame Kastit (Vorming en Actie), Jeroen Keymeulen (Koor & Stem), Greet Poelmans (Avansa Limburg), Kim Swyngedouw (Enchanté vzw) en Luk Tas (Kunstwerkt). Moderatie door Raf Njotea.15u50     Tot slot16u00     Receptie 

Schrijf je gratis in voor Wascabi op donderdag 28 augustus in het Herman Teirlinck-gebouw in Brussel.

 

Wascabi loopt van 13u tot 16u, gevolgd door een receptie. In de voormiddag (10u - 12u) presenteert Socius op diezelfde plek de resultaten van het onderzoek naar 'Voortgang in het Sociaal-cultureel volwassenenwerk'. 

Bart Verhaeghe Neem contact op met Bart